Jak się rozstać po dobroci
Co kryje się pod pojęciem PDO?
Odpowiada Grzegorz Orłowski, radca prawny, wspólnik w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak
Program dobrowolnych odejść (PDO) dotyczy tych firm, które chcą zmniejszyć zatrudnienie, ale na nieco innych zasadach niż przy klasycznych zwolnieniach grupowych. Odmienność sprowadza się do tego, że to nie szef selekcjonuje przeznaczonych do zwolnienia. Decyzję w tej sprawie podejmują sami zatrudnieni motywowani do rozwiązania stosunku pracy systemem zachęt (głównie ekonomicznych). Pozwala to zredukować zatrudnienie z zachowaniem elementarnego spokoju społecznego, który przy klasycznych masowych zwolnieniach jest zagrożony.
Ponadto PDO interesują się firmy, w których zawarto tzw. pakiety socjalne, zwane też pakietami gwarancji pracowniczych. W nich często wprowadza się wieloletnie zakazy wypowiadania pracownikom umów z przyczyn ich niedotyczących. Chodzi więc o to, aby tam, gdzie załoga ma pewne przywileje, np. ochronę pracy przez kilka, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta