Postępowanie można będzie wznowić, jeśli urzędnicy popełnili błędy
Gdy nie ma już możliwości podważenia ostatecznej decyzji fiskusa, podatnik może liczyć na wznowienie postępowania podatkowego. Stanie się tak jednak tylko wyjątkowo
O tym, kiedy tak będzie, mówią przepisy ordynacji podatkowej (art. 240). Co do zasady jest to możliwe, gdy urzędnicy popełnili błędy, które mogły mieć wpływ na treść wydanej decyzji, przy czym chodzi tu o taką decyzję, od której nie przysługuje już odwołanie (a więc ostateczną).
Aż 11 powodów
W ordynacji podatkowej znajdziemy aż 11 powodów skutkujących wznowieniem postępowania. Jednym z nich są dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne. Jeśli okażą się fałszywe, jest szansa na wznowienie postępowania.
Kolejny powód uzasadniający ponowne zajęcie się sprawą to sytuacja, kiedy decyzję wydano w wyniku przestępstwa. Wznowienie uzasadnia również wydanie decyzji przez pracownika albo organ podatkowy, który podlega wyłączeniu stosownie do art. 130 – 132 (bo np. stroną w sprawie był ktoś z najbliższej rodziny pracownika, z najbliższej rodziny naczelnika urzędu skarbowego itp.).
Jednym z powodów wznowienia postępowania jest też to, że strona nie brała udziału w sprawie i to bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta