Za zwłokę należą się odsetki
Kto spóźnia się z zapłatą, musi się liczyć z tym, że jego dług będzie narastał
Powiedzenie, że czas to pieniądz, w relacjach między firmami można rozumieć dosłownie. Niezależnie bowiem od tego, czy chodzi o dużego czy małego przedsiębiorcę, wierzyciel może niekiedy domagać się – właśnie na skutek upływu czasu – dodatkowych pieniędzy. Chodzi o odsetki.
Kiedy trzeba płacić
Odsetki to nic innego niż koszt korzystania z cudzego kapitału. W prawie cywilnym mają one charakter szczególny. Nie każde bowiem korzystanie z cudzego kapitału wiąże się z obowiązkiem zapłaty odsetek. Zgodnie z kodeksem cywilnym należą się one jedynie wtedy, gdy wynika to z:
- czynności prawnej,
- ustawy lub
- orzeczenia sądu albo decyzji innego właściwego organu.
Z odsetkami umownymi sprawa jest prosta. To strony decydują, kiedy, ile i za co zapłacić. Ważne jest tylko, żeby nie przekroczyć maksymalnego pułapu oprocentowania.
Nieco bardziej złożona jest kwestia odsetek ustawowych i to na nich się tu skoncentrujemy. Pojęcie to ma dwa znaczenia. Przede wszystkim, oznacza stopę odsetek określoną przez Radę Ministrów w odrębnym rozporządzeniu. Obecnie stopa ta wynosi 13 proc. i należy ją stosować, gdy strony same nie ustalą innej. Z drugim znaczeniem pojęcia odsetek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta