Można zawiesić, a następnie wznowić działalność gospodarczą
Przedsiębiorcy, którzy chcą zawiesić prowadzenie własnej firmy, ponieważ np. znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, nie będą w czasie zawieszenia opłacać składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne
Przedsiębiorca, który chce przeczekać okres gorszej koniunktury lub z innych powodów nie może wykonywać działalności, ma możliwość zawiesić na pewien czas działalność.
Skorzysta z tego jednak tylko pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników. Wówczas za okres, w którym działalność nie będzie wykonywana, przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.
Bez składek
Działalność może być zawieszona na czas nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 24 miesiące.
Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na taki krok, musi zawieszenie biznesu zgłosić w organie ewidencyjnym, który następnie przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kopię wpisu o zawieszeniu. Na tej podstawie ZUS sporządza dokumenty ubezpieczeniowe: wyrejestrowanie płatnika składek (formularz ZUS ZWPA), wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą (formularz ZUS ZWUA) oraz członków rodziny osoby ubezpieczonej – osoby prowadzącej działalność (formularz ZUS ZCNA), jak również wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób współpracujących (formularz ZUS ZWUA) i członków rodziny osób współpracujących (formularz ZUS ZCNA).
Wyrejestrowanie z ubezpieczeń następuje z dniem, w którym działalność nie jest już wykonywana. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta