Gdy rozpoczęto rozbiórkę, opodatkowany jest już tylko grunt pod zabudowę
Sprzedaż działki zabudowanej jest opodatkowana stawką VAT właściwą dla wzniesionego na niej obiektu. Często w grę wchodzi zwolnienie z tego podatku. A jak jest w sytuacji, gdy wybudowany obiekt ma być poddany rozbiórce?
– Na posiadanej przez spółkę z o.o. działce przeznaczonej pod zabudowę znajduje się budynek gospodarczy. Nieruchomość ta była w 1999 r. wniesiona do spółki aportem.
W czerwcu 2009 r. spółka uzyskała decyzję o pozwoleniu na rozbiórkę tego budynku. W lipcu zaistniała możliwość sprzedaży tej nieruchomości osobie prywatnej. Czy sprzedaż ta może korzystać ze zwolnienia z VAT? – pyta czytelnik Dobrej FIRMY.
Jeżeli rozbiórka nie została rozpoczęta, to dostawa tego budynku wraz z gruntem, mimo decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę, może korzystać ze zwolnienia z VAT. Jeżeli rozbiórkę rozpoczęto, to przedmiotem dostawy będzie już tylko grunt niezabudowany (przeznaczony pod zabudowę) opodatkowany według stawki 22 proc.
Grunt opodatkowany tak jak budynek
W razie dostawy budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Wynika to z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Zatem stawka VAT dla sprzedaży całej nieruchomości (w tym gruntu) zależy od stawki dla dostawy znajdującego się na tym gruncie budynku czy budowli lub ich części.
Kiedy stosuje się zwolnienie
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta