Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można zasiedzieć drogi gminnej

03 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Jarosław Szymczyk

Ulica służy publicznemu użytkowi. Dlatego nie można nabyć jej własności poprzez zasiedzenie. Podobnie jest z nieruchomościami, które zostały wyłączone z obrotu

W jednej z gmin toczy się spór o nieruchomość. Mieszkaniec złożył do sądu powództwo o stwierdzenie nabycia jej własności przez zasiedzenie, gmina twierdzi, że teren ten jest gminną drogą publiczną i w konsekwencji zasiedzieć go nie można. O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy eksperta.

Generalna zasada

Zgodnie z art. 172 kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat 20 jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Gdy posiadacz samoistny nieruchomości jest w złej wierze, może nabyć własność nieruchomości dopiero po 30 latach nieprzerwanego posiadania.

Natomiast jak wynika z art. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity DzU 2007 r. nr 19 poz. 115 ze zm.) droga gminna jest drogą publiczną, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub w przepisach szczególnych. Artykuł 2a wspomnianej ustawy stanowi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8386

Spis treści
Zamów abonament