Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ślub i narodziny dziecka uzasadniają absencję

03 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Szczególne okoliczności osobiste podwładnego mogą powodować, że ma on prawo do odpłatnego wolnego od pracy. Takie urlopy okolicznościowe przysługują np. w razie ślubów, przyjścia na świat potomka czy zgonów w najbliższej rodzinie pracownika

Wiele sytuacji ze sfery życia prywatnego wpływa na to, czy pracownik może normalnie wykonywać swoje obowiązki służbowe. Choroby czy macierzyństwo powodują przerwy w aktywnej realizacji zadań. Podobnie się dzieje, gdy rodzi się dziecko czy umiera ktoś bliski.

Tak mówi rozporządzenie

Komu i z jakiego powodu przysługuje wolne od pracy? Odpowiedzi należy szukać w przepisach rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.). Zgodnie z nim pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. Do okoliczności uzasadniających zwolnienie, które wynikają wprost z rozporządzenia, należą określone względy rodzinne.

Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący dwa dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. Natomiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8386

Spis treści
Zamów abonament