Ślub i narodziny dziecka uzasadniają absencję
Szczególne okoliczności osobiste podwładnego mogą powodować, że ma on prawo do odpłatnego wolnego od pracy. Takie urlopy okolicznościowe przysługują np. w razie ślubów, przyjścia na świat potomka czy zgonów w najbliższej rodzinie pracownika
Wiele sytuacji ze sfery życia prywatnego wpływa na to, czy pracownik może normalnie wykonywać swoje obowiązki służbowe. Choroby czy macierzyństwo powodują przerwy w aktywnej realizacji zadań. Podobnie się dzieje, gdy rodzi się dziecko czy umiera ktoś bliski.
Tak mówi rozporządzenie
Komu i z jakiego powodu przysługuje wolne od pracy? Odpowiedzi należy szukać w przepisach rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.). Zgodnie z nim pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. Do okoliczności uzasadniających zwolnienie, które wynikają wprost z rozporządzenia, należą określone względy rodzinne.
Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący dwa dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. Natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta