Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tak łatwo porzucić spółdzielnię

03 sierpnia 2009 | Nieruchomości, budownictwo | GB
Paweł Puch, prawnik serwisu www.oferty.net
źródło: Archiwum
Paweł Puch, prawnik serwisu www.oferty.net

Wykupując mieszkanie od spółdzielni, część osób uważa, że nie ma już wobec niej żadnych zobowiązań, i mogą – jako pełnoprawni właściciele – utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Tak jednak nie jest

RZ: Kilku członków spółdzielni, mieszkańców jednego bloku, postanawia, że założą wspólnotę mieszkaniową. Od czego powinni zacząć?

Paweł Puch: Od przekształcenia swojego spółdzielczego prawa do mieszkania w odrębną własność, gdyż aby mówić o wspólnocie mieszkaniowej, trzeba stać się najpierw właścicielem zajmowanego lokalu. Nie wystarczy jednak, aby tym właścicielem stała się jedna czy dwie osoby w budynku. Musi być ich wystarczająca liczba. Dlatego trzeba namówić sąsiadów, aby też nabywali własność swoich lokali. Zarówno bowiem osoba, której przysługuje w spółdzielni spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, jak również ta, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, mogą żądać od spółdzielni przekształcenia ich praw do lokali w prawo własności. Z chwilą przekształcenia osoby te stają się pełnoprawnymi właścicielami nie tylko lokalu, ale i współwłaścicielami działki i budynku.

Mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował konstytucyjność przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczących przekształcania mieszkań lokatorskich oraz własnościowych – czyli tzw. wykup za złotówkę – utratę ważności tych uregulowań odroczono jednak do 30 grudnia 2009 r. Do końca roku lokatorzy nadal mogą więc wykupywać lokale na starych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8386

Spis treści
Zamów abonament