Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konflikty w przedsiębiorstwie można rozwiązać polubownie

05 października 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Interesy pracodawcy i załogi nie zawsze są zbieżne. W takich sytuacjach często dochodzi do konfliktów. Jednym ze sposobów ich rozwiązywania jest droga sądowa, ale rzadko nawet osoby przekonane do swoich racji decydują się na nią. Co więcej, nie każdy spór można tak rozstrzygnąć

Nieodłączną częścią stosunków pracy są konflikty między pracodawcą a załogą, które mogą mieć charakter zbiorowy lub indywidualny. Przepisy prawa pracy w zależności od rodzaju sporu przewidują kilka sposobów ich prowadzenia i rozwiązywania.

Najbardziej widocznym przejawem konfliktu jest strajk lub inna forma protestu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że jest to jeden z etapów prowadzonego sporu zbiorowego i jednocześnie jedno z narzędzi mających wymusić jego zakończenie.

Spór o wolności

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych, np. próba ingerencji w statutową działalność związkową, ale także warunków pracy, płacy lub świadczeń socjalnych. Przyczyną konfliktu zatem mogą być np. wydatki na cele związane z wypoczynkiem pracowników czy funduszem mieszkaniowym.

W Polsce spór zbiorowy w imieniu załogi prowadzić mogą jedynie związki zawodowe. Mają one swoisty monopol na reprezentowanie pracowników i w związku z tym wszelkie komitety strajkowe czy inne powołane doraźnie reprezentacje pracowników nie mogą być stroną sporu zbiorowego. Nie oznacza to, że u pracodawcy, u którego nie działają związki zawodowe, nie może wybuchnąć spór zbiorowy prowadzony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8439

Spis treści
Zamów abonament