Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miały być pochówki, powstają domy

05 października 2009 | Nieruchomości, budownictwo | Aneta Gawrońska, Janina Blikowska
Na tych terenach miał powstać cmentarz, ale gmina zmieniła  ich przeznaczenie i sprzedaje działki jako budowlane...
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Na tych terenach miał powstać cmentarz, ale gmina zmieniła ich przeznaczenie i sprzedaje działki jako budowlane...
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa

Ziemię we wsi Budy Grzybek, którą wojewoda mazowiecki dał gminie na stworzenie cmentarza komunalnego, wójt sprzedaje jako działki budowlane. A nekropolię zamierza powiększyć kosztem prywatnych terenów w Kolonii Jaktorów

Cała sprawa zaczęła się w 1994 roku. Wówczas to gmina Jaktorów uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący m.in. wieś Budy Grzybek. Zgodnie z dokumentem to właśnie tam miał powstać cmentarz komunalny. Na ten cel wojewoda mazowiecki w 2000 roku przekazał gminie działkę o powierzchni 5,67 ha. Ziemia na własność samorządu przeszła bezpłatnie. Przez kolejne lata sprawa cmentarza nie posunęła się jednak o krok.

Tymczasem pod koniec 2002 roku wygasły plany miejscowe. Nowe, jak informuje Maciej Śliwerski, wójt Jaktorowa, gmina uchwaliła w 2007 r. – Działki od wojewody w nowym planie zostały przeznaczone pod budowę domów jednorodzinnych i obiektów rekreacyjnych – mówi wójt Śliwerski.

Tymczasem już w 2005 r., na dwa lata przed przyjęciem nowego planu zagospodarowania, gmina zaczęła sprzedawać „cmentarne” działki, wystawiając je jako tereny budowlane w nieograniczonych przetargach. Do dziś jaktorowski samorząd sprzedał osiem działek wydzielonych z darowanego przez wojewodę gruntu. Maciej Śliwerski podaje, że na metrze ziemi gmina zarabiała od 80 do 120 zł.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8439

Spis treści
Zamów abonament