Samochody i śmieci z akceptacją starosty
Dla wielu firm sama rejestracja w gminie nie wystarczy. Przedsiębiorcy potrzebują często wielu pozwoleń, zezwoleń czy zaświadczeń – choćby na transport, pobór wód, wytwarzanie odpadów czy emisje zanieczyszczeń do atmosfery
O każde trzeba się starać odrębnie. Czasami nie jest nawet prosto ustalić, jaki urząd je wydaje.
Autobus i ciężarówka z zaświadczeniem
Tylko wówczas, gdy w firmie jest samochód osobowy lub bus do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą, i to wyłącznie na potrzeby własne, nie stosuje się przepisów ustawy o transporcie drogowym (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.). Nie zawsze jednak niewielki samochód wystarcza. Jeżeli przedsiębiorca kupi większy, ma problem. Auta ciężarowe przekraczające 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej oraz pojazdy mogące przewieźć więcej niż dziewięć osób (łącznie z kierowcą) muszą uzyskać zaświadczenie o przewozach na potrzeby własne określanych w ustawie jako niezarobkowe przewozy drogowe. Nie mogą być one podstawową działalnością przedsiębiorcy. Do przepisów o tych przewozach trzeba się stosować zarówno wtedy, gdy samochód jedzie pusty, jak i wtedy, gdy przewozi ludzi czy towary.
Są cztery rodzaje zaświadczeń:
- na niezarobkowy krajowy przewóz rzeczy,
- na niezarobkowy międzynarodowy przewóz rzeczy,
- na krajowy przewóz osób,
- na międzynarodowy przewóz osób.
O zaświadczenia krajowe przedsiębiorca występuje do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta