Emigranci też mają prawo do rekompensaty
Nie ma ustawowego wymogu, aby osoby uprawnione do zadośćuczynienia zamieszkiwały kiedykolwiek na terenie obecnej RP
Tak brzmi ważny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazujący, jak interpretować przepisy ustawy z 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP. Jest to precedensowe orzeczenie NSA dotyczące tej ustawy.
– Sąd stwierdził, że nie zawiera ona wymogu, by osoby uprawnione musiały mieszkać na terenie RP. Tym bardziej nie dotyczy to ich spadkobierców, którzy jedynie muszą mieć obywatelstwo polskie. Poszerza to znacznie krąg uprawnionych do rekompensaty. Nie można go też ograniczać, jak to czynił minister Skarbu Państwa, tylko do pierwszej fali repatriacji z terenów byłego ZSRR – komentuje adwokat Józef Forystek. – NSA orzekł, że prawo do rekompensaty mają ci obywatele polscy, którzy zostali zmuszeni – niezależnie od tego kiedy – do pozostawienia swoich nieruchomości na Wschodzie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta