Skorzystaj na zatrudnieniu bezrobotnego po pięćdziesiątce
Pracodawcy nie muszą już za niektórych podwładnych płacić składek. W zależności od wieku tych osób firmy są zwolnione z tego obowiązku czasowo lub na stałe
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne, jeśli zatrudnią na podstawie umowy o pracę osoby, które ukończyły 50 lat, są czasowo zwolnieni z obowiązku płacenia należności na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
Rok bez płatności...
Począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę z tymi osobami, aż przez 12 miesięcy nie muszą dokonywać takich opłat. Pod warunkiem jednak, że tacy pracownicy w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawali w ewidencji bezrobotnych prowadzonej przez powiatowe urzędy pracy. Jest to zgodne z obowiązującym od 1 lipca 2009 r. art. 104 b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
... i stała ulga
To nie wszystko. Przepisy przewidują także stałe zwolnienie z ponoszenia opłat na FP i FGŚP. Z takiej ulgi (również obowiązującej od 1 lipca tego roku) skorzysta pracodawca, który zatrudnia co najmniej 55-letnie kobiety i mężczyzn w wieku co najmniej 60 lat.
PrzykładW firmie pracuje kilku pracowników – wszyscy są po 55. roku życia. Trzy kobiety mają co najmniej 55 lat, a czterej mężczyźni są po sześćdziesiątce.
Pracodawca po raz ostatni za tych pracowników powinien opłacić składki na FP i FGŚP za czerwiec 2009 r. Począwszy od wypłat dokonywanych tym osobom po tym terminie, pracodawca nie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta