Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Barometr - działki na sprzedaż

12 października 2009 | Ekonomia | Anna Sielanko
Jak czytać barometr?  Pośrednicy z pięciu miast podają ceny metra kwadratowego uzbrojonej działki w dzielnicy domów jednorodzinnych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych terenów za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.  Barometr powstał przy współpracy z: Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.
źródło: Rzeczpospolita
Jak czytać barometr? Pośrednicy z pięciu miast podają ceny metra kwadratowego uzbrojonej działki w dzielnicy domów jednorodzinnych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych terenów za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach. Barometr powstał przy współpracy z: Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.

Niektórzy pośrednicy przewidują dalsze spadki cen działek budowlanych – o kilka procent w ciągu roku, inni – przeciwnie, zakładają wzrost notowań tych nieruchomości.

Z barometru „Rz” wynika, że średnie ceny terenów pod zabudowę mogą się jeszcze obniżyć do jesieni 2010 r., ale już niewiele, bo o 1 – 2 proc. Zwłaszcza jeśli porówna się te zmiany ze spadkiem cen w ostatnim roku, kiedy wynosił on przeciętnie około 13 – 14 proc.

Podaż działek budowlanych jest duża, i to w różnych lokalizacjach i cenach. Oprócz osób prywatnych, które chcą sprzedać posiadane tereny, z ofertami zgłaszają się też deweloperzy. Chcą oni pozbyć się gruntów, które wcześniej nabyli pod projektowane inwestycje. Zainteresowanie zakupami raczej umiarkowane, choć agencje obserwują większy ruch niż latem. Najchętniej kupowane są place w cenie od 100 (na przykład w Białymstoku) do 150 tys. zł (m.in. w Krakowie). Rośnie poza tym liczba zwolenników inwestowania w tereny podmiejskie.

Brak okładki

Wydanie: 8445

Spis treści
Zamów abonament