To dobrze, że Polska nie uległa panice
Z Markiem Belką, dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, rozmawiają Cezary Szymanek (Radio PiN) i Jakub Kurasz („Rz”)
Rz: Pan w Polsce, w rządzie zmiany. Plotkuje się o Włodzimierzu Cimoszewiczu… Może i pan dostał jakąś propozycję od premiera Donalda Tuska?
Nie. Akurat MFW publikuje raport dotyczący perspektyw ekonomicznych Europy Środkowo-Wschodniej, a że byłem w Stambule (było tam zgromadzenie Banku Światowego i MFW – red.), to miałem blisko…
Nie tęskni pan do polskiego politycznego zgiełku?
Nie tęsknię.
Zagraniczni inwestorzy tymi ostatnimi roszadami w rządzie się przejmą?
Z gospodarczego punktu widzenia to są żadne zmiany.
A politykę gospodarczą rządu jak pan ocenia?
Dobrze. Rząd Tuska odniósł trzy sukcesy. Po pierwsze podwyższył dla kilkuset tysięcy osób w Polsce wiek emerytalny, znacznie ograniczając wcześniejsze świadczenia. Chodzi o emerytury pomostowe. Mamy jeden z najniższych w Europie wskaźników aktywności zawodowej, z czym nikt wcześniej w Polsce nie potrafił sobie poradzić. Również ja. Po drugie – ugoda z Eureko, na chyba przyzwoitych warunkach, która zamyka okres uniemożliwiający rozwój PZU. Po trzecie – to dobre, spokojne rozegranie budżetu na 2009 r. Bardzo mi się podobało, że Jacek Rostowski nie panikował, aby gwałtownie ciąć czy zwiększać wydatki. Ale podsumowując te sukcesy – gospodarka jest teraz w nie najgorszej kondycji. Co oczywiście nie oznacza, że nie należy przeprowadzać dalszych reform....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta