Opłata inicjalna będzie twoim kosztem
Z reguły przed rozpoczęciem leasingu korzystający musi wpłacić opłatę inicjalną, czasem nazywaną czynszem zerowym. Jest ona kosztem uzyskania przychodu. Trwa jednak spór o to, w którym momencie
Dotychczasowe orzecznictwo stoi na stanowisku, że powinna być zaliczona jednorazowo bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyroku z 8 sierpnia 2008 r. (III SA/Wa 221/08) >patrz ramka. Podobne stanowisko zajął WSA w Białymstoku w wyroku z 1 kwietnia 2009 r. (I SA/Bk 614/08).
Fiskus uważa inaczej
Organy podatkowe mają jednak w tej kwestii odmienne zdanie i uważają, że opłata inicjalna powinna być zaliczana do kosztów proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu.
Dotyczy to podatników prowadzących księgi rachunkowe i podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową.
I tak, przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 czerwca 2009 r. (ITPB1/415-294/09/IG), czytamy: „Z uwagi na to, że uiszczenie opłaty wstępnej i opłaty administracyjnej – w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym – jest warunkiem koniecznym do zawarcia umowy, należy stwierdzić, iż dotyczą one pełnego określonego okresu trwania umowy leasingu, przekraczającego rok podatkowy (35 miesięcy – okres trwania umowy). W konsekwencji, zaliczając do kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną i opłatę administracyjną z tytułu umowy leasingu operacyjnego, należy podzielić te wydatki proporcjonalnie do długości okresu, którego one dotyczą, tj. proporcjonalnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta