Możesz scedować swoje prawa i obowiązki
Gdy z jakichś powodów nie będziesz chciał kontynuować umowy leasingu, możesz pomyśleć o cesji
Korzystający, za zgodą leasingodawcy, może scedować prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu na inny podmiot. Przepisy podatkowe wprawdzie nie określają wprost skutków cesji umowy leasingu, ale można z nich wywieść brak negatywnych konsekwencji dla dotychczasowego korzystającego.
Bez korekty u korzystającego
Korzystający nie ma obowiązku korekty kosztów odnoszących się do okresu przed cesją. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 stycznia 2009 r. (ILPB3/423-722/08-6/KS): „stanowisko wnioskodawcy w zakresie braku obowiązku skorygowania (...) kosztów uzyskania przychodów poniesionych w trakcie korzystania z samochodu osobowego o wartość wydatków z tytułu rat leasingowych i opłaty wstępnej, w związku z przeniesieniem w drodze cesji praw z umowy leasingu, przed zakończeniem umownego okresu używania przedmiotu leasingu uznaje się za prawidłowe. Takich skutków nie przewidują bowiem przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów (art. 15 – 16 ustawy o CIT) oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta