Porozumienie stron rozwiąże każdy angaż
Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą zaproponować zakończenie stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Nawet pod warunkiem zawieszającym
Sposobów zakończenia umowy o pracę jest kilka. To upływ czasu, na który została zawarta, czy ukończenie pracy, dla której wykonania ją spisano. Ponadto możliwe jest rozwiązanie angażu za wypowiedzeniem lub bez niego w trybie natychmiastowym. Natomiast nie każda z tych metod jest dopuszczalna dla każdego z rodzajów umów o pracę. Ale uwaga. Poza nimi jest jeszcze jedna możliwość, którą zastosować wolno do szybszego zakończenia każdego rodzaju angażu. Jaka? Chodzi o porozumienie stron.
Przewiduje ją art. 30 § 1 pkt 1 kodeksu pracy. Na czym polega? Kto najczęściej korzysta na takim zakończeniu współpracy?
Obopólna zgoda
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron zdarza się zazwyczaj, kiedy pracownik dostaje propozycję nowej pracy. Przeważnie w takim przypadku pracownikowi zależy najbardziej na czasie. Osoba, która ma w najbliższej perspektywie zmianę pracodawcy, najczęściej nie ma już większej motywacji do pracy w dotychczasowym miejscu i jak najszybciej chce z niej odejść. Bywa i tak, że ta druga firma pilnie potrzebuje nowego podwładnego. W takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta