Prawie 4 tysiące mieszkań w centrum
Jest w czym wybierać, ale ceny w centralnych lokalizacjach – średnio powyżej 9 tys. zł za mkw. – nie zachęcają do inwestowania
Rz: Ile mieszkań jest do kupienia w omawianych dziś dzielnicach Warszawy? Gdzie buduje się najwięcej, a gdzie najmniej i dlaczego?
Maciej Dymkowski, prezes serwisu Tabelaofert.pl: Największy wybór nowych mieszkań mamy na Mokotowie. Decydując się na zakup lokalu w tej dzielnicy, możemy wybierać spośród ponad 1200 mieszkań. Znaczenie Mokotowa na mieszkaniowej mapie stolicy – w porównaniu z wiosną – zdecydowanie wzrosło. Dzielnica ta znajduje się obecnie wśród trzech lokalizacji z największym, przekraczającym 10-proc. udziałem w rynku.
Na brak mieszkań nie można też narzekać na Woli i w Śródmieściu. W każdej z tych dzielnic na nabywców czeka ponad 1000 lokali, a udział w podaży to odpowiednio 9,4 i 9,2 proc.
Zdecydowanie skromniej prezentują się Ochota i Żoliborz. Nieco ponad 300 mieszkań w każdej z tych dzielnic to niezbyt wiele. Można więc powiedzieć, że wracamy do sytuacji sprzed kilku lat, kiedy to w obu tych lokalizacjach budowano bardzo mało.
Jaki procent lokali w tych pięciu dzielnicach jest gotowy?
Obecnie w całej Warszawie nieco ponad 28 proc. mieszkań pozostających w sprzedaży to lokale gotowe. Zdecydowanie poniżej tej średniej plasuje się Mokotów, na którym od zaraz wprowadzić się można do 21 proc. mieszkań.
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta