Więcej świadczeń dla pracowników bez obciążeń na rzecz fiskusa
Dopłaty z ZFŚS związane z działalnością socjalną są teraz zwolnione z podatku od dochodów osobistych do kwoty nieprzekraczającej łącznie 380 zł
Podstawą jest tu art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Zapisane w nim zwolnienie, obejmujące wcześniej tylko świadczenia rzeczowe, zostało rozszerzone na wartość świadczeń pieniężnych udzielanych przez związki zawodowe oraz wypłacanych z ZFŚS otrzymywanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej. Tę innowację przyniosła ustawa z 17 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU nr 125, poz. 1037).
Warunki i limit
Co ważne, zwolnienie w rozszerzonej wersji dotyczy świadczeń uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. Objęte nim są teraz otrzymane przez pracownika:
- jak dotychczas – świadczenia rzeczowe oraz
- to nowość – świadczenia pieniężne.
Warunki zwolnienia są następujące:
- świadczenia pracownik uzyskuje w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,
- świadczenia te muszą być w całości sfinansowane ze środków tego funduszu albo funduszy związków zawodowych,
- łączny limit zwolnienia obejmującego świadczenia rzeczowe oraz pieniężne wynosi w roku podatkowym 380 zł; nadwyżkę ponad tę kwotę pracodawca musi potraktować tak jak inne składniki wynagrodzenia ze stosunku pracy i odprowadzić od niej zaliczkę na podatek.
Działalność socjalną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta