Pensja i warunki pracy nie są określone na zawsze
Przychodząc na etat do firmy, pracownik godzi się na zaproponowane zasady, i akceptuje je, podpisując umowę. Ale one mogą być zmienione. Albo za jego zgodą, albo bez niej
Szef ma dość dużą swobodę w kształtowaniu warunków pracy i wynagrodzeń personelu. Dotyczy to także zmiany stosowanych już w firmie reguł gratyfikowania.
Nie można tego przeprowadzić bez dochowania formalności i zgody pracownika. Wymagana ona jest przy każdorazowej zmianie zasad współpracy. Nawet wtedy, gdy szef chce je polepszyć.
Z reguły dla obu stron korzystniejsze jest porozumienie zmieniające, bo można w nim w sposób ugodowy rozstrzygnąć nawet drażliwe dla pracownika i pracodawcy zagadnienia.
Podwyżka za zgodą
Jeśli szef docenia pracownika, może mu podnieść zarobki. Na ogół robi to, informując go ustnie o swojej decyzji lub wręczając aneks do angażu, w którym modyfikuje jeden element umowy: wysokość całego wynagrodzenia lub jeden z jego składników, np. premii kwartalnej. Aby jednak podwyżka była skuteczna, pracownik powinien ją zaakceptować. Dlaczego? Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 21 października 2003 r. (I PK 512/02) zmiana warunków wynagradzania na korzyść pracownika, polegająca na przyznaniu mu wyższego wynagrodzenia, wymaga dla swojej skuteczności jego wyraźnej lub dorozumianej zgody.
Nie oznacza to jednak, że zatrudniony musi podpisać się na dokumencie dotyczącym podniesienia pensji. Wystarczy, że z określonych działań czy zachowań pracodawca dowie się, że pracownik przyjął lub odrzucił jego ofertę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta