Niekiedy gorzej bez żadnych formalności
Można czasami pozbawić pracownika wynagrodzenia lub je wyraźnie uszczuplić i to bez konieczności wręczania pisma modyfikującego dotychczasowy kontrakt. Przepisy to sankcjonują
Takie regulacje dopuszcza zarówno kodeks pracy, jak i obowiązujący od 22 sierpnia 2009 r. pakiet antykryzysowy. Najczęściej takie drastyczne zachowania wiążą się z pogorszonymi warunkami funkcjonowania pracodawcy, ale nie zawsze.
Płaca należy się za zadania wykonane
Podstawowa zasada przy zatrudnieniu mówi, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Jeśli pracownik jej nie świadczy, wynagrodzenie należy mu się tylko wtedy, gdy tak stanowią przepisy. Przykładem może być np. okres choroby, kiedy nieobecnemu gwarantuje się tzw. wynagrodzenie chorobowe, a później zasiłek chorobowy.
Mniej za wady...
Niekiedy obniżka poborów wynika z pracy wadliwie wykonanej (art. 82 k.p.). Wówczas szefowi wolno zapłacić mniej lub wcale, jeśli wada powstała z winy zatrudnionego. Pracodawca musi jednak udowodnić wadę produktu lub usługi i wykazać związek między powstałą wadą i zawinionym zachowaniem pracownika.
...i przy przestoju
Za czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta