Prawo pod presją Kościoła
W Polsce ustawa antyaborcyjna została wymuszona przez hierarchię Kościoła jako dowód wdzięczności za wsparcie opozycji demokratycznej w latach 80. – twierdzi feministka
Ingerencja Kościoła w życie polityczne jest sprzeczna z zasadą neutralności światopoglądowej państwa, zgodnie z którą demokratyczne społeczeństwa pluralistyczne powinny stanowić prawo państwowe. Kościół ma swoje instrumenty docierania do wiernych – to jest katechizm i konfesjonał. Prawo nie może być oparte na nauce – największego wprawdzie, ale nie jedynego – Kościoła. Poza tym w Polsce są też niewierzący, którzy mają prawo do życia w zgodzie ze swoim światopoglądem.
Kościół powinien nauczać i zachęcać do życia w zgodzie z nauką oraz wspierać te kobiety, które muszą podjąć decyzję o przerwaniu ciąży i mają w związku z tym dylemat. Tymczasem bezpośrednie zaangażowanie Kościoła w organizację takich manifestacji jak sobotnia w Madrycie oznacza, że nie wierzy w skuteczność własnych nauk i chce za pomocą instrumentów prawnych zmusić obywateli do ich przestrzegania.
Madrycka demonstracja siły ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta