Stosowanie podsłuchów trzeba pilnie uregulować
Sejm nie spieszy się z ustawą, która mogłaby ukrócić nadużywanie kontroli operacyjnej i bezprawne wykorzystywanie informacji z podsłuchów
Po ostatniej, tym razem dziennikarskiej, aferze z podsłuchem powraca kwestia nieprecyzyjnych przepisów dotyczących pracy operacyjnej służb specjalnych.
Eksperci twierdzą, że obecne prawo jest złe, niektórzy wręcz – że bardzo złe. Dowodem mogą być wybuchające niemal co dnia afery związane z podsłuchami i pytanie, czy były legalne czy nie i czy nagrany materiał trzeba było zniszczyć, czy też można go przechowywać i wykorzystać w innej sprawie.
Dziurawa kontrola
Dziś nie ma jednej ustawy poświęconej czynnościom operacyjno-rozpoznawczym. O tym, jak je prowadzić, jakie stosować metody i kiedy zarządzać, każda służba dowiaduje się z własnej ustawy. Jest więc 11 ustaw i rozrzucone w nich przepisy.
– Rozproszenie prawa sprawia, że są luki, np. brak jasnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta