Karwowski, wróć!
Czy wraz ze zmianą ustroju zmienili nam się także czterdziestolatkowie?
Mam stanowisko, pracę, dom, dzieci, samochód, odznaczenie państwowe.
I mam 40 lat – tak podsumował swoje życie inżynier Stefan Karwowski w dniu 40. urodzin. I było to myślenie dość typowe dla większości jego ówczesnych rówieśników. Wymienione osiągnięcia były atrybutami człowieka spełnionego. Więcej nawet – człowieka sukcesu na miarę PRL. Ale to były lata 70. Jak jest z tymi czterdziestolatkami dzisiaj, po prawie 40 (nomen omen) latach? Współczesnym odpowiednikiem granego przez Andrzeja Kopiczyńskiego inżyniera Karwowskiego z „Czterdziestolatka” jest Darek Jankowski z serialu „39 i pół”. Odpowiednikiem, a jednocześnie całkowitym zaprzeczeniem. Czy wraz ze zmianą ustroju zmienili nam się także czterdziestolatkowie?
Moda na Piotrusia Pana
Stateczny – to słowo doskonale ilustrujące inżyniera Karwowskiego. Jakie jest słowo klucz dla Darka Jankowskiego? Piotruś Pan. Niedojrzały, nieodpowiedzialny mężczyzna w średnim wieku, nieustannie żyjący tak, jakby ciągle miał lat dwadzieścia parę. – Syndrom Piotrusia Pana to jeden z przejawów przeżywania przełomu wieku średniego. Co więcej, jest to dzisiaj bardzo modne i społecznie akceptowane – przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” psycholog Joanna Heidtman.
Przyczyn takiego stanu rzeczy psychologowie doszukują się najczęściej w nadopiekuńczości matek, dorastaniu w niepełnej rodzinie, a głównie we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta