Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadra dla historyków

05 grudnia 2009 | Plus Minus | Piotr Semka
fot: Wojtek łaski
źródło: EAST NEWS
fot: Wojtek łaski

Jedyną odpowiedzią na polityczne zacietrzewienie, jakie zarzuca się krytykom Lecha Wałęsy, jest jak dotąd historyczny eskapizm: ignorowanie wszystkich znaków zapytania i zagadek jego biografii

Jan Skórzyński jako tytułu dla swojej najnowszej książki „Zadra – biografia Lecha Wałęsy” użył kryptonimu sprawy operacyjnego rozpracowania Lecha Wałęsy, którą SB podjęło wiosną 1983 roku. Wysoko oceniając ówczesną wolnościową aktywność Wałęsy, autor zaznacza, że „nazwa była trafiona”.

Jan Skórzyński to publicysta związany przez 15 lat z „Rzeczpospolitą” i doskonale znany naszym czytelnikom z jej łamów. Od paru lat pracuje w Biurze Edukacji Publicznej IPN. Wydał parę książek dokumentujących dzieje ruchu solidarnościowego (m. in. „Od Solidarności do wolności”). Wiele uwagi poświęcił też rozmowom Okrągłego Stołu. Wpierw w quasi-publicystycznej „Ugodzie i rewolucji”, a potem w solidnej historycznej monografii „Rewolucja Okrągłego Stołu”.

Jan Skórzyński nie wychodzi poza środowiskowe oczekiwania „młota na antywałęsowskie czarownice“

Czym jest „Zadra”? Określenie „biografia” używane jest dziś w Polsce zarówno wobec typowych naukowych biografii historycznych z wyraźnie określonymi celami badawczymi, opatrzonych licznymi przypisami, jak i wobec gatunku, jaki nazwać można raczej esejem biograficznym. Ten ostatni, typowy na Zachodzie, to stosunkowo swobodna narracja o wybranym bohaterze, pozbawiona typowego dla dzieł historycznych instrumentarium. Właśnie z takim esejem biograficznym mamy do czynienia w wypadku książki Skórzyńskiego. Zresztą nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8491

Spis treści
Zamów abonament