Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka karmiona nienawiścią

20 lutego 2010 | Plus Minus | Monika Małkowska
Janis  Joplin:  nieprzysto-sowanie  i frustracja wykrzyczane ze sceny
źródło: AP
Janis Joplin: nieprzysto-sowanie i frustracja wykrzyczane ze sceny

Porządni ludzie nie potrzebują sztuki, która wytrąca z błogostanu. Nie wiedzą, czy raczej nie chcą wiedzieć, że czasem wściekłość płynie z rozpaczy

Pięć lat temu został zamordowany malarz Zdzisław Beksiński. Ot tak. Ze złości. Odmówił niewielkiej pożyczki synowi znajomego. Stary kutwa został ukarany: dostał 17 pchnięć nożem. – Wykrakał sobie – skomentował ktoś. – Robił takie makabryczne obrazy. Prowokował los.

11 lutego topowy projektant mody Alexander McQueen się powiesił. Nie wszyscy go żałowali. – Gej, sadysta, miał nie po kolei w głowie, przebierał kobiety za dziwadła.

40 lat temu piosenkarka Janis Joplin odeszła z tego świata w wyniku zatrucia heroinowo-morfinowego. – Kolegowała się z mętami – mówili dobrzy ludzie. – Zakompleksiona, wrzeszcząca ćpunka. Nieprzystosowana do życia w społeczeństwie.

Porządni obywatele nie czują psychicznego dyskomfortu, gdy docierają do nich takie wiadomości. Uważają, że anarchistów wszelkiej maści zasłużenie spotyka kara. Porządni ludzie nie uznają agresji. Tym bardziej nie potrzebują sztuki, która wytrąca z błogostanu. Nie wiedzą, czy raczej nie chcą wiedzieć, że czasem wściekłość płynie z rozpaczy. Nie rozumieją, że złość bywa ostatnią deską ratunku przed apatią i depresją. I że kreacja może być krzykiem z poczucia bezsilności.

Nienawiść napędza głównie ludzi młodych. Wiek średni miesza gorycz z ironią. Starość idzie pod rękę z rezygnacją. Popatrzcie na małolatów – skaczą do gardeł, miotają się, kopią. Myślą, że protestem coś osiągną. Jacy śmieszni, jacy naiwni!...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8554

Spis treści
Zamów abonament