Nie zawsze wiadomo, jak rozliczyć dotacje
Wiedzą o tym uczestnicy projektu w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Problemy są z VAT naliczonym od dofinansowanych zakupów inwestycyjnych i bieżących oraz ze sposobem ujęcia podatku dochodowego
W ramach PO KL realizowane mogą być różne zadania, m.in. doradztwo dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Są one wypłacane na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (wypłacają je urzędy pracy) lub pochodzą z programu pomocowego na podstawie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (40 tys. zł dotacji inwestycyjnej plus dotacja pomostowa).
W obydwu formach stanowią pomoc publiczną de minimis. Przeznaczone są na sfinansowanie wyłącznie wydatków kwalifikowanych. Te z kolei każdorazowo definiowane są przez instytucję zarządzającą projektem (np. właściwego ministra lub zarząd województwa).
W kwocie brutto
Gdy dotacja finansuje jedynie kwotę netto danego nakładu, problem nie powstaje. Podatek w całości podlega odliczeniu, jeśli tylko towar lub usługa służą do wykonywania czynności opodatkowanych.
Trudność pojawia się, gdy VAT stanowi koszt kwalifikowany, sfinansowany dotacją. Jeżeli beneficjent ostateczny jest podatnikiem czynnym (nie jest zwolniony podmiotowo oraz wykonuje czynności, chociażby częściowo opodatkowane VAT), to pojawia się pytanie, czy przysługuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta