Jak wynagradzać niepełnosprawnego
Podwładnemu, który staje się niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym lub znacznym, przysługuje wynagrodzenie nie niższe od poprzedniego. Trzeba je zatem przeliczyć
Takim osobom nie wolno zlecać pracy dłuższej niż siedem godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Jeśli więc opisanych dysfunkcji nabawią się w trakcie zatrudnienia, ich grafik układamy według tych skróconych norm czasu pracy. I to od następnego dnia po przedstawieniu szefowi odpowiedniego orzeczenia o niepełnosprawności.
Wynika tak z art. 15 ust. 2 i 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.; ustawa z 27 sierpnia 1997 r.).
Z gwarancji tych w ogóle nie korzystają niepełnosprawni angażowani przy pilnowaniu oraz pozostali – na swój wniosek i po uzyskaniu zgody lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne załogi, a w razie jego braku – sprawującego opiekę nad zainteresowanym.
Osobie przechodzącej na niepełnosprawność umiarkowaną bądź znaczną należy się za krótszą pracę – zgodnie z art. 18 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. – wynagrodzenie nie niższe od poprzedniego, otrzymywanego za pracę przez osiem godzin dziennie i 40 na tydzień.
Przepisy podpowiadają, jak mamy zrealizować ten obowiązek. Inaczej postępujemy wobec podwładnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta