Prokura jest dobra dla spółek, a nie dla jednoosobowych firm
Profesjonalny obrót gospodarczy wymaga udziału fachowców, którzy pomogą przedsiębiorcom w działalności. Właśnie w tym celu można powołać prokurenta. Niestety, nie każdy przedsiębiorca ma taką możliwość
Najprościej mówiąc, prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, a więc upoważnienia do czynności prawnych ze skutkiem dla mocodawcy. Od zwykłego pełnomocnictwa prokurę odróżnia jednak kilka cech.
Po pierwsze, mocodawcą może być tylko przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców.
Po drugie, zakres umocowania prokurenta jest określony przez samą ustawę i strony nie mogą go dowolnie kształtować. Po trzecie, prawo ogranicza krąg osób, które mogą być prokurentami.
Koniecznie na piśmie
Prokury udzielić może tylko przedsiębiorca wpisany do odpowiedniego rejestru. Przedsiębiorcą może być dowolna osoba znana polskiemu prawu cywilnemu – fizyczna, prawna lub ułomna, ale w Krajowym Rejestrze Sądowym nie wpisuje się osób fizycznych będących przedsiębiorcami. To praktycznie uniemożliwia takim przedsiębiorcom udzielenie prokury.
Prokury udziela mocodawca poprzez jednostronną czynność prawną. Z oświadczenia musi wynikać, że chodzi właśnie o prokurę, a nie np. o zwykłe pełnomocnictwo. Prokurent nie musi składać oświadczenia o przyjęciu prokury, natomiast jej odrzucenie unicestwia umocowanie.
Do udzielenia prokury wymagana jest forma pisemna pod rygorem nieważności. Niezachowanie tego wymogu powoduje bezwzględną nieważność umocowania. Zarówno udzielenie, jak i wygaśnięcie prokury musi być zgłoszone do rejestru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta