Jakie są dzieje gmachu
Kolejarze szukają dokumentów, zdjęć, wycinków prasowych i ciekawych anegdot, które pomogą spisać dzieje zabytkowego gmachu PKP przy ul. Targowej.
– Chcemy opisać historię budynku od rozpoczęcia jego budowy do chwili obecnej – mówi Andrzej Dzikowski z PKP Polskich Linii Kolejowych. – Liczymy, że warszawiacy cofną się pamięcią, nawet do 1928 roku, np. wspomnień dziadków czy rodziców – dodaje.
W tej chwili PKP PLK są w kontakcie z 27 instytucjami, które posiadają materiały na temat praskiego budynku, m.in. Centralnym Archiwum Wojskowym. Cały czas jednak urzędnicy mają lukę informacyjną dotyczącą lat: 1939, 1944 i lat 1944 – 1949 oraz 1951. – Potrzebujemy materiałów o instytucjach, które mieściły się w tym czasie w gmachu. Mamy informacje na ten temat, ale tylko szczątkowe – tłumaczy Marian A. Dziurla z PKP PLK.
Poszukiwane są także zdjęcia ołtarza montowanego niegdyś na dziedzińcu gmachu (od ul. Wileńskiej) z okazji procesji Bożego Ciała.
Osoby, które chcą opowiedzieć historie dotyczące budynku, powinny skontaktować się z Marianem A. Dziurlą, nr tel. 22 473 23 39, e-mail: ias@plk-sa.pl.