Konflikty o rapiery i stołówkowe obiady
Uniwersytet Alberta Ludwika we Fryburgu
Konflikty o rapiery i stołówkowe obiady
Krystyna Grzybowska
Rezultat badań próbki studenckiego obiadu serwowanego w stołówce Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu był druzgocący. Zestaw składający się z zupy z wkładką mięsną, pieczeni wołowej z makaronem i sałatą zieloną oraz czekoladowym budyniem na deser zawierał tylko 545 kalorii, a więc aż o połowę mniej, niż się należy młodemu, zdrowemu człowiekowi. Przez tydzień pewien student chemii po kryjomu zanosił w menażkach obiady do badania w uniwersyteckim laboratorium. Wreszcie rektor zarządził własne badania i musiał przyznać, że studenci mają rację. Liczba kalorii nieoczekiwanie podskoczyła i rząd Badenii-Wirtembergii obiecał dofinansowanie jadłodajni. Tylko wtedy bowiem, kiedy stołówka utrzyma obowiązujący poziom kalorii, land gotów jest coś niecoś dorzucić.
Przyzwyczajeni do protestów
Te wydarzenia miały miejsce w 1963 roku. Dziś króluje moda na jedzenie niskokaloryczne i choć normy obowiązują nadal, studenci mają inne problemy. Obecnie walczą z podwyżką ceny obiadów, które zdrożały z 90 fenigów do marki dwadzieścia. Trzy tygodnie temu tysiąc pięciuset z nich przystąpiło do strajku protestacyjnego, blokując wejście do stołówki. Akcję zakłóciło dziesięciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta