Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska w dwóch obrazach

08 czerwca 1996 | Plus Minus | AM

Spójrzmy w przyszłość

Polska w dwóch obrazach

Andrzej Micewski

Doświadczenia odchodzących pokoleń nie wydają mi się instruktywne dla spełnienia zadań, przed którymi stoją pokolenia wstępujące. Miejmy nadzieję, że nie będziemy się już dzielić na romantyków i realistów politycznych, na piłsudczyków i zwolenników Dmowskiego, na wyrazicieli orientacji prorosyjskiej czy proniemieckiej, na ludzi wiecznie rozpamiętujących wszystkie powstania polskie, ani na obrońców Stanisława Augusta Poniatowskiego, księcia Adama Czartoryskiego, Druckiego-Lubeckiego czy margrabiego Wielopolskiego.

Doświadczenia te są nader cenne dla całej kultury polskiej, a wyrażała je głęboko literatura romantyczna XIX wieku, z drugiej zaś strony -- proza i poezja pozytywistyczna. Bez tych nurtów artystycznych i myślowych nie byłoby kultury polskiej. One ją zresztą nadal inspirują. Można uważać, że "Solidarność" była ostatnim wielkim akordem romantyzmu polskiego i należy temu ruchowi z lat 1980--1989 przyznawać wartości, do których spełnienia walnie się przyczynił. Dzisiejsza "Solidarność" stanowi już jednak inne zjawisko -- jest związkiem zawodowym, żyjącym legendą swej poprzedniczki, co wciąga go w nie zawsze szczęśliwe zaangażowanie polityczne.

Z drugiej strony, mamy w Polsce socjaldemokrację o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 774

Spis treści
Zamów abonament