Pół tysiąca stron o bycie
Pół tysiąca stron o bycie
Janusz Dobieszewski
Wydawnictwo "W drodze" opublikowało jakiś czas temu książkę Edyty Stein pt. "Byt skończony a byt wieczny". Nie sposób przystąpić do jej omówienia bez przynajmniej krótkiego przypomnienia niezwykłych, przejmujących kolei życia samej autorki.
Urodziła się w roku 1891 we Wrocławiu w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej, jednak mając kilkanaście lat -- świadoma bólu ukochanej matki -- odwróciła się od judaizmu, a już jako osoba dojrzała, w roku 1922, przeszła na katolicyzm. Jednocześnie, po ukończeniu studiów filozoficznych, rozpoczęła pracę naukową pod kierunkiem Husserla i Reinacha, stając się jednym z wybitnych przedstawicieli filozofii fenomenologicznej. Fenomenologia, będąca próbą nowatorskiego odrodzenia w wieku XX tradycji racjonalistycznej, współistniała w duchowości Edyty Stein z zainteresowaniami i przeżyciami religijnymi, które doprowadziły ją do decyzji o wstąpieniu do klasztoru karmelitanek (w roku 1934) . Już jako Siostra Teresa Benedykta kontynuowała swoje poszukiwania naukowe, próbując znaleźć płaszczyznę syntezy fenomenologii z tomizmem, czego owocem było właśnie dzieło "Byt skończony a byt wieczny". Pisane w latach 1935--36, opublikowane zostało po raz pierwszy w roku 1950, a obecnie stało się dostępne także dla polskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta