Państwo finansuje pomoc prawną
We Francji
Państwo finansuje pomoc prawną
Procedury prawne są zwykle skomplikowane, niełatwo poruszać się w gąszczu przepisów. Koszty i opłaty są poważną barierą w dostępie do sądu. Potrzebni są więc adwokaci zapewniający skuteczną reprezentację słusznych interesów prawnych i obronę przed oskarżeniem w sprawach karnych. Jak ważne jest zagwarantowanie odpowiedniej pomocy prawnej, nie trzeba uzasadniać. Przekonanie o jej potrzebie jest powszechne. Problemy pojawiają się w momencie dyskusji na temat sposobu jej zapewnienia, z uwzględnieniem finansowych możliwości państwa. W różnych państwach istnieją rozmaite rozwiązania. Warto im się przyjrzeć. Przykładem, który wybraliśmy na początek, jest Francja.
Ustawa z 10 lipca 1991 r. wprowadziła zamiast uprzednio istniejącej pomocy sądowej (aid judicaire) , pomoc prawną (aid juridique) . Zasadnicza zmiana polegała na tym, że objęła ona nie tylko koszty związane z postępowaniem toczącym się przed organem orzekającym (pomoc jurysdykcyjna -- aid juridictionelle) , ale ma szersze zastosowanie. Dotyczy bowiem wszystkich kosztów niezbędnych ze względu na obronę praw niezależnie od tego, czy toczy się postępowanie przed jakimkolwiek organem. Chodzi tu np. o poradnictwo prawne. Z tego względu ta druga forma pomocy nazywana jest pomocą w dostępie do prawa (l'aide a l'access au droit) .
Celem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta