Pomyłka w dacie, błędne ustalenia urzędu
Sądowa wykładnia
Pomyłka w dacie, błędne ustalenia urzędu
Kodeks postępowania administracyjnego nakłada w art. 8 na organa podatkowe obowiązek prowadzenia postępowania w taki sposób, aby pogłębiać zaufanie obywateli do organów państwa. W orzecznictwie sądu administracyjnego przyjęto, iż wszelkie niejasności czy wątpliwości dotyczące oceny faktów nie mogą być rozstrzygane na niekorzyść strony. Zasada ustanowiona w art. 8 nie jest postulatem, lecz obowiązującą normą prawną. Taki pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 grudnia 1995 r. (sygn. akt SA/ Wr/ 806/ 95) .
I. B. 1 marca 1992 r. otworzyła sklep z artykułami przemysłowymi. Na sfinansowanie tej działalności 28 lutego 1992 r. zaciągnęła u A. S. 100 mln zł pożyczki; odsetki ustalone zostały w wysokości 11 proc. w stosunku miesięcznym. Dla zabezpieczenia spłaty I. B. 28 lutego 1992 r. wystawiła weksel z określonym w nim terminem wykupu na 31 grudnia 1992 r.
Wszystko wskazuje, że pożyczkę wraz z odsetkami wynoszącymi (za dziesięć miesięcy) 110 mln zł spłaciła w terminie ustalonym w umowie. Powodem jej długotrwałych kłopotów stało się umieszczenie przez A. S. na rachunku potwierdzającym spłatę daty nie 31 grudnia 1992 r. , lecz 31 grudnia 1993 r. Być może I. B. nawet tego błędu nie zauważyła, a jeżeli nawet, to uznała go za oczywistą pomyłkę, którą nie warto zaprzątać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta