Ślimak w kontuszu na worku cukru
Ślimak w kontuszu na worku cukru
Najdłuższą wojną nowoczesnej Europy nazwano zmagania polskiego społeczeństwa w Wielkopolsce z państwem niemieckim podczas zaborów. Wpisany był w nie opór wobec działalności komisji kolonizacyjnej, tak zwanej Hakaty, mającej odebrać Polakom ziemię. Na przeciwległym krańcu dawnej Rzeczypospolitej, trwały mniej więcej w tym samym czasie do dziś mało znane, podobne zmagania. Można je zatem nazwać najdłuższą wojną nowoczesnej Rosji. Stała się ona tematem bardzo interesującej książki Daniela Beauvois "Walka o ziemię. Szlachta polska na Ukrainie prawobrzeżnej pomiędzy caratem a ludem ukraińskim 1863--1914", wyróżnionej jeszcze przed przekładem na polski nagrodą "Przeglądu Wschodniego".
Tytuł pokazuje od razu różnicę między sytuacją Wielkopolan i ziemian kresowych. Ci drudzy mieli przeciw sobie nie tylko obce państwo, lecz także miejscową ludność, chłopów ukraińskich. Polski dwór był więc jakby oblężony z dwóch stron, nie mając przy tym, a raczej nie chcąc mieć sojusznika w postaci zdeklasowanej polskiej szlachty.
Walka o ziemię
Powstanie styczniowe, które na Ukrainie nie przybrało większych rozmiarów, stało się, jak pisze Beauvois, pretekstem do ślepej i kolektywnej zemsty Rosjan. I to mimo ugodowej postawy polskiego ziemiaństwa. Wprowadzono specjalną kontrybucję w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta