Archiwalne dylematy
Archiwalne dylematy
Z prof. Jerzym Skowronkiem, szefem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych rozmawia Tadeusz Belerski
Był pan niedawno na Litwie, by omówić warunki dalszej współpracy archiwistów obu naszych krajów?
Rzeczywiście. Chciałbym jednak zaznaczyć, iż współpraca służb archiwalnych Polski i Litwy rozwija się bardzo dobrze. Umowę o niej podpisaliśmy jeszcze przed zawarciem porozumienia międzypaństwowego. Po dwóch latach jej realizacji spotkałem się w Wilnie z dyrektorem Departamentu Archiwów Państwowych panem Gedyminasem Ilgunasem. W wyniku mojej z nim rozmowy ma nastąpić wymiana oryginalnych archiwaliów, co nie miało miejsca z żadnym innym krajem. W pierwszym etapie zostaną sobie wzajemnie przekazane dokumenty metrykalne, tzn. księgi urodzin, zgonów, ślubów. Jeśli w naszych archiwach są dokumenty, które powstały na dawnych terenach litewskich, to dostanie je strona litewska, jeśli są takie z terenów polskich w archiwach litewskich, to my je dostaniemy.
Czy to są dokumenty, które znalazły się w naszych archiwach w sposób naturalny?
Trudno powiedzieć. Myślę, że pewne przetasowania spowodowały zawirowania wojenne, zmiany granic. Chciałbym wskazać, że są dwie metody plasowania archiwów. Według jednej, dokument archiwalny należy do tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta