Opłaca się zamienić kilka pożyczek na jedną
Są przeznaczone na spłatę różnych zobowiązań finansowych firmy. Ich zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości
Nad konsolidacją zobowiązań warto się zastanowić przede wszystkim wtedy, kiedy firma ma do spłacenia kilka niezabezpieczonych kredytów o wysokim oprocentowaniu.
Gdy zastąpimy je kredytem hipotecznym – niżej oprocentowanym, bo ten rodzaj zabezpieczenia uznawany jest za bardzo dobry – miesięczne obciążenia powinny wyraźnie zmaleć. Poza tym przy okazji konsolidacji możliwe jest wydłużenie okresu spłaty, a to także ma wpływ na obniżenie miesięcznych rat.
Kredyty konsolidacyjne są udzielane na terminy od dziesięciu do 25 lat w zależności od banku. Spłaca się je w ratach równych lub malejących. Banki zgadzają się, by spłata kapitału zaczęła się po upływie sześciu czy 12 miesięcy.
Można się ubiegać o kredyt w różnych walutach (złote, euro, dolary, franki szwajcarskie). Oprocentowanie i prowizje pobierane przez banki na ogół są indywidualnie negocjowane.
Wysokość pożyczki zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej firmy i wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Maksymalna wysokość zazwyczaj nie przekracza 60 – 80 proc. ceny nieruchomości. W zależności od banku kredyt można zabezpieczyć hipoteką na nieruchomości usługowej, produkcyjnej czy nawet mieszkalnej.
Nieruchomość nie musi być własnością firmy. Może należeć do osoby trzeciej, która wyrazi zgodę na notarialne obciążenie hipoteki.
Banki akceptują także inne formy zabezpieczenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta