Wycinka wymaga zezwolenia, chociaż nie zawsze trzeba płacić
Usunięcie drzew z terenu nieruchomości może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu zgody właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta albo innego uprawnionego organu
Zasadę taką wprowadza art. 83 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220 ze zm.). Wniosek o zgodę na wycinkę składa posiadacz nieruchomości. W sytuacji, w której nie jest jej właścicielem, a np. dzierżawcą, dodatkowo wraz z wnioskiem musi przedłożyć pisemną zgodę właściciela nieruchomości.
Jak natomiast wynika z treści ust. 2 omawianego artykułu, w przypadku gdy wycinka ma być prowadzona na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, to zgodę na usunięcie drzew wydaje właściwy miejscowo konserwator zabytków.
Natomiast zgodnie z treścią art. 83 ust. 5 omawianej ustawy wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrody wymaga uzyskania zgody odpowiednio dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Trzeba płacić
Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.
Ponadto posiadacz nieruchomości ma obowiązek wnieść stosowną opłatę, o której mowa w art. 84 ustawy o ochronie przyrody. Nalicza ją i pobiera organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta