Z Wawelu pod Grunwald
„Na znak świetnego zwycięstwa” pokaże tradycję fetowania grunwaldzkiej rocznicy
Sensacją będzie komplet zrekonstruowanych chorągwi krzyżackich spod Grunwaldu i wspaniałe trofea zdobyte na wojnie przez króla Władysława Jagiełłę. W sumie ponad 200 obiektów sprowadzonych z muzeów i świątyń całej Polski.
– Na Wawelu zawsze czerpiemy inspiracje z wielkich rocznic – podkreśla wicedyrektor wawelskich zbiorów Jerzy Petrus. – Wystarczy przypomnieć pamiętną ekspozycję z okazji 300-
-lecia odsieczy wiedeńskiej, która na trwałe weszła do historii polskiego muzealnictwa. Takim wydarzeniem ma szansę też się stać i obecna wystawa grunwaldzka w 600-lecie bitwy.
Zdobyczne sztandary
Wawel to istotne miejsce dla rocznicy Grunwaldu. Tutaj powstawał polityczny plan kampanii, stąd 8 maja 1410 roku król Władysław Jagiełło wyruszył na czele swojego wojska na wojnę z Krzyżakami. W następnym roku chorągwie zdobyte na polach Grunwaldu zostały uroczyście złożone w wawelskiej katedrze przy grobie św. Stanisława.
Chorągwie stały się najbardziej znaczącym symbolem triumfu polskiego oręża. Zawieszone jako wota przy ołtarzu Patrona Ojczyzny przetrwały do potopu szwedzkiego (1655). Potem ślad po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta