Idąc z koszar do browaru
Czy nowym symbolem Poznania będzie zamek Gargamela czy dzieło młodych gniewnych Holendrów?
O poznaniakach mówi się, że są zachowawczy i pragmatyczni. Jednak, gdy w grę wchodzi budowa obiektów w strategicznych dla metropolii miejscach, magistrat przełamuje stereotypy.
Oczkiem w głowie włodarzy miasta jest rozbudowa biblioteki Raczyńskich stojącej na reprezentacyjnym Trakcie Królewsko-Cesarskim. To jedna z największych miejskich inwestycji ostatnich lat. – Ideą projektu jest podporządkowanie nowego gmachu staremu, by nie przytłoczył zabytku, wpisał się w kontekst miejsca – tłumaczy architekt Jerzy Szczepanik-Dzikowski z JEMS Architekci, pracowni, która wygrała konkurs na rozbudowę biblioteki. Nowy gmach, minimalistyczna bryła z typowymi dla JEMS pionowymi podziałami na frontowej elewacji, stanie w 2011 r.
666 schodów
O nowy wizerunek zabytków dba Maria Strzałko, miejski konserwator zabytków. Nie ma dla niej znaczenia, czy dzieło sztuki architektonicznej ma kilka wieków, jak pozostałości zamku na wzgórzu Przemysła, czy kilkadziesiąt lat jak Okrąglak, którego renowacja ruszy jeszcze w tym roku. Z luksusowego w Peerelu domu towarowego Okrąglak zamienił się w ostatnich latach w olbrzymi słup reklamowy, siedzibę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta