Nie wszystkie dochody będą zwiększać zyski
To jaka część profitów uzyskanych z prowadzonego przedsięwzięcia powinna być przypisana zakładowi i opodatkowana w państwie prowadzenia robót powinien określić lider konsorcjum, u którego powstał ten zakład
Realizacja dużych kontraktów budowlanych pociąga za sobą konieczność zaangażowania znacznych środków finansowych, co niejednokrotnie przekracza możliwości jednego podmiotu. W tym celu spółki zawierają często umowę konsorcjum, w ramach której upoważniają jedną z nich (lidera) do rozliczeń z ostatecznym odbiorcą.
Lider wystawia klientowi fakturę obejmującą wynagrodzenie należne wszystkim uczestnikom konsorcjum za realizację całości kontraktu i jednocześnie otrzymuje od pozostałych uczestników wystawiane na niego faktury zawierające należne im wynagrodzenie.
Zakład budowlany
Gdy spółka z danego kraju jest liderem konsorcjum, którego celem jest realizacja projektu budowlanego w kraju innym niż jej siedziba, może dojść do powstania zakładu tej spółki w państwie wykonywania robót budowlanych.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę zwykle przewidują, że prace budowlane lub instalacyjne prowadzone w drugim państwie prowadzą do powstania zakładu, gdy przekraczają określony w danej umowie okres (zwykle 12 miesięcy).
Można zatem zapytać, czy lider,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta