O wymiarze podatku decyduje rzeczywisty stan nieruchomości
Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązujące w latach 2004 – 2006 wyłączały z opodatkowania drogi i pasy drogowe. Ustawodawca miał na myśli wszystkie drogi faktycznie znajdujące się na nieruchomości, a nie jedynie te wykazane w ewidencji gruntów i budynków
Tak orzekł WSA w Warszawie 25 czerwca 2009 r. (III SA/Wa 226/10).
Spółka wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2004 – 2006 zapłaconym od gruntów znajdujących się pod drogami (tzw. pasa drogowego) oraz budowli dróg i urządzeń obsługi ruchu.
Powołała się przy tym na art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol), zgodnie z którym w tamtym okresie „wyłączeniu od opodatkowania podlegają drogi i pasy drogowe”. Przepis ten nie konkretyzował w swej treści, jakie drogi, zatem spółka uznała, że chodzi tutaj o wszelkie drogi.
Organ podatkowy I instancji uznał, że po stronie spółki nie powstała nadpłata, ponieważ grunty, których dotyczył wniosek o stwierdzenie nadpłaty, były wykazane w ewidencji gruntów i budynków bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta