Pomówmy o intencjach
Czy przypadkiem Bronisław Komorowski, rozpoczynając swe nieformalne jeszcze urzędowanie od deklaracji na temat usunięcia krzyża, nie chce zniszczyć pamięci o tragedii i o zmarłej parze prezydenckiej? – pyta historyk i publicysta
Jan Żaryn
Jak wiadomo, najlepszą obroną jest atak. Politycy PiS przez ostatnie dni są ponownie atakowani (także za pośrednictwem mediów publicznych, rzekomo zawłaszczonych przez tę partię) za intencje towarzyszące im przy podejmowaniu decyzji. A to o włączeniu się w spór o krzyż (mimo iż pani Elżbieta Jakubiak długo tłumaczyła się i pytała o przykład takiego aktywnego udziału partii). A to o ustanowieniu zespołu parlamentarnego na czele z Antonim Macierewiczem (co przekreśla rzekomo prawo PiS do posiadania uczciwych intencji). A to o stałym rozpamiętywaniu tragedii 10 kwietnia, co miałoby świadczyć o próbie zawłaszczenia przez jedną partię pamięci o wydarzeniu i o atmosferze tamtych tygodni.
10 kwietnia 2010 r. powstał bowiem nowy „mit założycielski Polski pisowskiej” – głosi poseł Ryszard Kalisz.
Historia najnowsza
A teraz pokuśmy się o próbę napisania pierwszych zdań akapitu podręcznika do historii dla szkół ponadpodstawowych, które znajdą się w rozdziale pt. „Historia najnowsza Polski – XXI wiek”:
„10 kwietnia 2010 r. samolot rządowy z parą prezydencką Marią i Lechem Kaczyńskimi na pokładzie oraz z ponad 90 osobami towarzyszącymi delegacji rozbił się pod Smoleńskiem w drodze do Katynia, w 70. rocznicę mordu dokonanego przez NKWD na przedstawicielach polskiej inteligencji.
Przygotowania do obchodów 70. rocznicy tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta