Na 100 hektarach Ossowa
Pierwszy na Mazowszu park kulturowy za dziesięć lat ma przyciągać turystów i opowiadać o wielkim zwycięstwie polskiej armii nad bolszewikami w 1920 roku. Służyć temu będą wielkie ekrany, plansze dotykowe i rekonstrukcje bojów
W okolicach Ossowa 14 sierpnia 1920 roku maszerujące już blisko 700 kilometrów na zachód bolszewickie oddziały po raz pierwszy zostały zatrzymane przez Polaków i zmuszone do odwrotu. To tu na polu bitwy poległ charyzmatyczny kapelan polskich żołnierzy – ks. Ignacy Skorupka. Bitwa w okolicach Wołomina była tylko epizodem całej kampanii, która do historii przeszła jako Bitwa Warszawska czy Cud nad Wisłą.
Czas przygotowań
Pola ossowskie – jako symboliczne miejsce – wybrano na centrum wielkiego projektu: „Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.
Pierwszy formalny ruch – przyjęcie odpowiedniej uchwały i podpisanie porozumienia – został już wykonany z inicjatywy samorządu trzech gmin – Wołomina, Zielonki i Kobyłki, oraz powiatu wołomińskiego. Teraz trwa kompletowanie dokumentacji, porządkowanie spraw własnościowych do gruntu, czyli wielkie przygotowania. Inwestycja ma być gotowa dopiero na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli w 2020 roku.
– Sama budowa rozpocznie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta