Wojna o byt Polski
1919 – 1920. Obie strony próbowały wypełnić polityczną próżnię
Wojna polsko-sowiecka z lat 1919 – 1921 była dla Polski nie tylko konfliktem o granice na wschodzie, ale walką o życie – o ocalenie dopiero co odzyskanej niepodległości. Przywódcy bolszewiccy, chcący ponieść żagiew rewolucji na zachód, postrzegali państwo polskie jako przeszkodę, którą trzeba usunąć.
Płonące Kresy
Wojna ta nie została wypowiedziana. Zaczęła się tlić, gdy obie strony próbowały wypełnić polityczną próżnię, jaka powstała w Europie Wschodniej po wojennej klęsce Niemiec i Austro-Węgier. Armia Czerwona ruszyła na zachód, aby rozciągnąć władzę bolszewicką na obszar dawnej carskiej Rosji. Jednocześnie na Litwie i Białorusi zaczęły powstawać ośrodki polskiej administracji i oddziały samoobrony, które przejmowały władzę z rąk Niemców. Starcie było nieuchronne.
Pierwsze walki wybuchły na początku stycznia 1919 roku, gdy bolszewicy wyparli polską samoobronę z Wilna. Naczelnik państwa i naczelny wódz Józef Piłsudski pchnął oddziały Wojska Polskiego za Bug. 14 lutego starły się one z idącymi ze wschodu bolszewikami koło Mostów i Berezy Kartuskiej na Białorusi. Wkrótce od Wołynia po rzekę Niemen utworzył się front. Polacy przejęli inicjatywę: w kwietniu zajęli Lidę, Nowogródek i Wilno.
Ani czerwoni, ani biali
Latem dowództwo polskie wykorzystało to, że Niemcy podpisały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta