Trudna pokuta
Trudna pokuta
Dokończenie 3
O "sposobie" wyrabiania macy opowiadają wśród pokpiwająco-pobłażliwych dla ludzkiej głupoty uśmiechów dwaj kielczanie, z których jeden był świadkiem pogromu.
Wierzenie było takie, że pobieranie krwi na macę miało odbywać się za pomocą beczki nabitej do wewnątrz gwoździami. Chrześcijańskiego chłopca zamykano w beczce, po czym toczono ją, upuszczając w ten sposób katolickiej krwi.
Opowiastka ma charakter kpiny.
"Coś w tym jednak musiało być, bo na darmo mnie w domu nie straszyli" -- mówi na to bardzo dawny absolwent wszelkich szkół.
Na ulicach Kielc, tak jak na ulicach bardzo wielu polskich miast, można usłyszeć głupie odzywki, operujące antysemickimi pojęciami, a na budynkach przy tych ulicach, jak na wielu budynkach w Polsce, można wyczytać głupie, operujące tymi samymi pojęciami, hasła.
-- Nie wiem, skąd w Kielcach bierze się antysemityzm -- zastanawia się przez moment nowy prezydent miasta.
Nawet jeśli uznać, że dzisiejsze pisanie na ścianach uwag obraźliwych dla nacji nie jest tym samym, czym był antysemityzm przedwojenny czy tuż powojenny, to nie sposób szukać dla tych wybryków młodych ludzi innego określenia. Bez względu na to, czy zachowania te są wynikiem świadomej nienawiści, czy bezmyślnym powtarzaniem gdzieś usłyszanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta