Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

29 czerwca 1996 | Prawo | AG

Informacje

VAT w leasingu ciągle budzi wiele wątpliwości. Postarajmy się wyjaśnić zatem przynajmniej te, o które podatnicy pytają najczęściej.

Istotne znaczenie w tej sprawie ma § 8 rozporządzenia ministra finansów z 21 grudnia 1995 r. Zgodnie z tym przepisem na równi z zakupem środków trwałych traktuje się ich przyjęcie wodpłatne używanie przez podatników, jeśli zgodnie z odrębnymi przepisami (wydanymi na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 12 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) składniki te zaliczane są do majątku użytkownika, czyli leasingobiorcy. Ustalenie różnicy podatku oraz jej zwrot następuje wtedy według zasad określonych w ustawie o VAT, dotyczących przedmiotów zaliczanych u podatnika do środków trwałych, podlegających amortyzacji. § 10 ww. rozporządzenia wprowadza te zasady również dla importu.

Ten temat poruszymy oddzielnie. Dziś wyjaśnijmy zasady odliczania VAT dla leasingu krajowego. Kiedy rzecz może być zaliczona do majątku użytkownika?

Tego przepisy ustawy o VAT nie rozstrzygają, odsyłają jedynie do aktu wykonawczego ministra finansów, wydanego na podstawie ustaw o podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Jest to znane rozporządzenie z 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 792

Spis treści
Zamów abonament