Z kosmosu do źródeł Amazonki
Wyprawa "Rzeczpospolitej" korzysta z najnowocześniejszych zdjęć satelitarnych
Z kosmosu do źródeł Amazonki
Jacek Pałkiewicz
Trzydzieści sześć lat temu kartografia wkroczyła w erę kosmiczną, technika spowodowała prawdziwą rewolucję w tej dziedzinie. Nowe informacje zostały wykorzystane nie tylko do precyzyjnych pomiarów różnych szczegółów występujących na powierzchni ziemi w mało zbadanych i trudno dostępnych rejonach, ale także do dokonania syntezy przydatnej w poszukiwaniach geologicznych, w oceanologii, meteorologii, w obserwacjach zjawisk zachodzących w przyrodzie, w programach zagospodarowania i ochrony środowiska naturalnego, w analizie zmian oblicza Ziemi, w celach wywiadowczych i zbrojeniowych.
Nieco historii
Pierwsze próby zdjęć lotniczych miały miejsce w 1856 r. , gdy francuski wydawca Gaspard Felix Tournachon wydrukował obraz przedmieścia Paryża wykonany z gondoli balonu. W okresie późniejszym do zdjęć wykorzystano także latawce a nawet gołębie, które wzlatywały z maleńkimi, ważącymi 70 gramów, aparatami fotograficznymi.
Zdjęcia kosmiczne pojawiły się z chwilą wyniesienia na orbitę sztucznego satelity Tiros 1, który po raz pierwszy przekazał obraz rozkładu temperatury w kuli ziemskiej. Dzięki niemu ukazały się mapy meteorologiczne i inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta